Brütalizm, 1950’lerin başında ortaya çıkan çağdaş mimarlık yönelimidir. Brütalizm, çağdaş mimarlığın ilkelerinden biri olan biçimlendirmede yapı gereçlerini ve taşıyıcı öğeleri üstlerini örtmeden, saklamadan bir anlatım aracı olarak kullanma ilkesini bir adım daha ileri götürmüş, yapıda donatımları da gizlemeden kullanıp onları biçimlenmeye katılan birer öğe olarak ele almıştır.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra parasal kaynak sıkıntısı olmuştur. Fransız mimarı Le Corbusier 1947-1952 arasında Marsilya’da yaptığı Konut Birimi’nde donatılı betonu kalıptan çıktığı gibi bırakarak kullanmış, bunu da beton brüt (kaba beton) yani üstü örtülmemiş, görülebilen, çıplak beton diye adlandırmıştır.
Brütalizm sözcüğünün ilk kullanıldığı ülke olan İngiltere’de de A. Ve P. Smithson’lar 1954’te sınırlı olanaklarla yaptıkları Hunstanton Okulu’nda donatı borularını, kablolarını açık bırakmışlardır. ABD’de ise Louis I. Kahn 1952-1954 arasında yaptığı Yale Üniversitesi Sanat Merkezi’nde yapı gereçlerini üstlerini örtmeden kullanmış, donatılan da açıktan geçirmiştir. Böylece 1950’lerin ortasına doğru, yapıya kaba bir görünüm vermeyi biçimlendirme ilkesi olarak benimseyen bir yaklaşım yaygınlaşmaya başlamıştır.

Loft” tarzı dekorasyon denilen, 1980’li yıllarda New York’ta depo olarak kullanılan ve ressam, heykeltraşların kendilerine göre stüdyo olarak kullandıkları bu alanlar zamanla Avrupa’ya da genişleyerek insanların yaşam tarzı haline gelmiştir. Dökme demir cepheli, yüksek tavanlı, boyasız duvarlı, brüt beton zeminli bu yapılar, ısınma zorluğu, yıpranmış görünümü ve non-konformist şartlarına rağmen o zamanın asi ruhları için cezbedici yaşam alanlarına dönüşmüştür.

Eski fabrikalar, depolar yaşam alanlarına dönüşürken siz de evinizi endüstriyel stile uygun dekore edebilirsiniz. Doğal ahşabın metal ile uyumunu endüstriyel stil ile yakalayabilirsiniz.
Endüstriyel stilin asil ve özgür duruşunun ardında ona maskülen bir tavır kazandıran deri tasarımlar, metalik yüzeyler ve ham ahşaplarla loft dekorasyonun oyun kurucuları arasında.

Loftların 5 anahtarı:
Açık ve geniş metrekareler
• Yüksek tavanlar
• Brüt beton, saç ve tuğla yüzeyler
• Açıktaki tesisat boruları
• Büyük pencereler

Detaylarla ortamı ısıtın
Modern ve sert hatların, metal eşyaların, betonun, boru ve kirişlerin etken olduğu bu trende ek olarak sıcak renkler, ahşap vintage eşyalar ve bitkiler gibi detaylarla yaşam alanınızı daha cazibeli bir hale getirebilirsiniz.

Eşyalarınızın sayısı azaltın; boyutlarını büyütün, renk paletinizi maskülenleştirin ve retro/ vintage ürünler satan mağazalarda endüstriyel görünümlü aydınlatma ve mobilyalar arayın.


Siz endüstriyel stilin asil ve özgür duruşunu nasıl buldunuz?