ABD’li firma Olson Kundig’in yaratıcı özellikler ile donatılan evi, huzur verici ve rahatlatıcı bir Batı Amerika manzarasına açılıyor. Cephedeki tüm duvarlar camdan oluşuyor ve yukarıya doğru açılıyor.


Bigwood Residence, Idaho’da bulunan tatil kasabası Sun Valley’de bir yamacta konumlandırılmış. 604 metre karelik alana sahip olan iki katlı tatil evi, Bald Mountain, Griffin Butte ve Adams Gulch gibi doğal yer işaretlerinin kapsamlı manzaralarını sunmaktadır.

Ev, peyzaja doğru uzanan cam ve çelikten yapılmış iki konsol çubuktan oluşmaktadır. Evin bir kısmı ana konut olarak sahiplerine hizmet ederken, diğer kısmı ise misafirler için düşünülmüş.

Betonarme üzerine oturtulmuş ahşap, cam ve çelik birleşimlerinden oluşan bu ev, şömine işlevi gören destekleyici beton direklere sahiptir.

Olson KundigSeattle’da rustik ve modern konut portföyüyle tanınır ve projelerinde öne çıkan özellik ise çeşitli akıllı donanım sistemleri ile kusursuz evler tasarlamasıdır. Firma, “İlk akıllı ev projemizden sonra tamamladığımız bu ikinci ev, alçak gönüllü tasarım gelişiminden sayısız özel ayrıntıya kadar sürprizlerle doludur” dedi.

Dış mekanlara tamamen açılan cam duvarlar 7 metre yüksekliğindedir.
Cam duvar, bir el krankı ile çalıştırılır ve çatının 1.5 metre üzerinde yükselen büyük bir çelik ağırlık ile dengelenir.

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü Bigwood Residence’da 4 metre uzunluğunda, tekerlekli bacaklara sahip siyah ceviz bir yemek masasına sahiptir. Bu masa, iki parçaya ayrılabiliyor.  Masanın üstündeki aydınlatma da kasnak sistemi ile tepe lambasına dönüşebiliyor.

Doğayla güçlü bir bağlantı kurmak mimarlar için yol gösterici olmuş ve bu görkemli, akıllı evi tasarlamışlar.


Zemin seviyesindeki odalar, köşeyi saran cam kapılar ile doğaya açılıyor ve temiz havayla kesintisiz bir bağlantı sağlıyor.

Olson Kundig’in diğer projeleri arasında, hava koşullarına dayanıklı, çelikten yapılmış ve kırsal bir sığınak olarak bahsedilen Studhorse ve silüetlerin üstünde oturan “neredeyse yok edilemez” bir çelik konut olan Sol Duc Cabin yer alıyor. Şirketin kurucusu Tom Kundig, 2012’de evlerinin tasarımlarında kullandığı gizli bölmeleri, seksiyonel kapıları ve özel şömine donanım akımını da başlattı.
________________________

Proje:

Mimar: Olson Kundig
Tasarım ekibi: Tom Kundig (Tasarım Müdürü); Edward Lalonde (Proje Yöneticisi); Jamie Slagel (Proje Mimarı); Chris Gerrick (Personel)
Yapısal mühendis: MCE
İnşaat mühendisi: Benchmark Associates
Genel müteahhit: Schuchart / Dow
Peyzaj mimarı: Ben Young
İç Mekanlar: GGLO
Aydınlatma: Lighting Design
Kapı mühendisi: Turner Exhibits (özel büyük pivot kapı, özel büyük kayar kapı)
Fabrikatörler: Taylor Made Woodworks (dahili dolaplar, yataklar, özel mobilya parçaları); Sun Valley Bronz (kapı donanımı, çarklı lamba sistemleri); Mountain Modern (özel kapılar); JG Works (garaj kapısı, TV kolu, musluk, küvet sistemi, büyük ölçekli özel metal)

Kaynak: www.dezeen.com